PaaS

PaaS چیست؟زمان مطالعه این مطلب 7 دقیقه

Platform as a Service، یا PaaS، یک دسته از خدمات رایانش ابری است که محیط یا پلتفرمی را در اینترنت برای توسعه‌­دهنده­‌ها ایجاد می­‌کند که در آن بتوانند اپلیکیشن­‌ها و خدمت‌­های مورد نظرشان را، توسعه‌­داده و بسازند. در تعریفی دیگر، PaaS یک محیط کامل در فضای ابری یا اینترنت، برای توسعه و پیاده­‌سازی است. این محیط منابعی را در اختیار کاربر قرار می­‌دهد که او از طریق آن­ها بتواند هر اپلیکیشنی را، از اپلیکیشن­‌های ساده‌­ی مبتنی بر فضای ابری گرفته تا اپلیکیشن­‌های پیچیده‌­ی سازمانی و مبتنی بر فضای ابری توسعه داده و پیاده­‌سازی کند.

خدمات PaaS در فضای ابری میزبانی می­‌شوند و کاربرها می­توانند از طریق مرورگر اینترنت به این خدمات دسترسی داشته ­‌باشند. PaaS، مانند IaaS، شامل زیرساخت‌ سرورها، شبکه و فضای ذخیره‌­سازی است؛ اما علاوه بر آن، PaaS شامل middleware، ابزارهای توسعه، سرویس‌­های هوش تجاری و سیستم­‌های مدیریت پایگاه داده نیز هست. در واقع، PaaS به گونه‌ای طراحی شده‌­است که از کل مراحل ایجاد و ارائه­‌ی یک اپلیکیشن پشتیبانی کند. این مراحل عبارتند از ساختن، آزمودن، پیاده­‌سازی، مدیریت، و به‌­روز­رسانی کردن.

شکل ۱

Paas چگونه به سازندگان اپلیکیشن کمک میکند؟

فراهم­‌کننده‌­ی PaaS، محیطی بهینه را ایجاد و ارائه می­‌کند که کاربرها می­‌توانند روی آن اپلیکیشن­‌ها و داده‌­های مورد نظرشان را نصب کنند. به این ترتیب، کاربرها می‌­توانند به جای تمرکز روی ایجاد و نگهداری زیرساخت، روی ساختن و اجرای اپلیکیشن‌­ها تمرکز کنند.

شکل ۲

مزایای استفاده از Paas  چیست؟

PaaS مزیت عمده‌­ای برای سازمان­‌هایی دارد که در معماری IT خود، تعداد زیادی از خدمات مختلف را به صورت جداگانه ارائه می‌­کنند؛ زیرا PaaS این امکان را فراهم می­‌کند که هر کدام از این خدمات، با سرعت بیشتری مدیریت و پیاده­‌سازی شوند. PaaS در زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که این خدمت­ها، با استفاده از زبان­‌ها و چارچوب­‌های مختلفی توسعه داده ­‌شده ­باشند. این پلتفرم معمولا به عنوان یک جایگزین برای تمام زیرساخت IT یک کسب‌­ و کار استفاده نمی‌­شود بلکه کسب‌ و کارها برای خدماتی کلیدی نظیر میزبانی اپلیکیشن یا توسعه‌­ی Java-از PaaS استفاده می‌کنند.

در ادامه مزیت­‌های PaaS را به شکل دقیق­‌تری بررسی خواهیم کرد:

یکی از این مزیت‌­ها، انعطاف­‌پذیری PaaS است. کاربرها می­توانند بسته به نیاز خود، انتخاب کنند که از چه مشخصه­‌هایی استفاده کنند، و به این ترتیب، با استفاده از سیستم Pay-as-you-go، فقط برای آنچه مهم است پرداخت انجام دهند.

برخی از این مشخصه­‌ها عبارتند از:

 • سیستم عامل
 • Server-side scripting environment
 • سیستم مدیریت پایگاه داده
 • نرم‌­افزار سرور
 • پشتیبانی
 • فضای ذخیره‌­سازی
 • دسترسی به شبکه
 • ابزارهایی برای توسعه و طراحی
 • خدمات میزبانی

PaaS الزامات پیش‌­زمینه‌­ای اپلیکیشن‌­ها را در یک محیط بهینه تامین می‌­کند. از جمله­‌ی این الزامات، می‌توان به مواردی نظیر پایگاه­‌های داده، سرورها، سیستم­‌های عامل و فضای ذخیره­‌سازی اشاره کرد. ارائه­‌دهنده­‌های PaaS، به توسعه‌­دهنده­‌ها ابزارهای لازم را می­‌دهند تا در این محیط توسعه را انجام دهند. این ابزارها در یک پلتفرم یا محیط، که مبتنی بر وب یا هماهنگ با فضای ابری است،  در هر زمان و مکان در اختیار توسعه‌­دهندگان قرار می‌­گیرند.

کاربردهای PaaS

سازمان­‌ها معمولا به سه صورت از PaaS استفاده می­‌کنند:

چارچوبی برای توسعه

همانطور که گفتیم، PaaS برای توسعه‌­دهنده­‌ها چارچوبی را فراهم می­‌کند که آن­ها می‌­توانند در آن چارچوب اپلیکیشن‌­های ابری خود را بسازند، و تغییر بدهند. PaaS به توسعه‌­دهندگان این امکان را می‌­دهد که اپلیکیشن­‌ها را با استفاده از اجزا نرم‌­افزاری درونی توسعه دهند. به این ترتیب، مزیت‌­های فضای ابری نظیر گسترش‌­پذیری، دسترسی بالا و قابلیت چندکاربره بودن در این محیط نیز وجود دارند و مقدار کدنویسی توسعه­‌دهندگان را کاهش می­‌دهند.

تجزیه و تحلیل کسب­‌وکار یا هوش تجاری

ابزارهایی که همراه با PaaS در اختیار سازما‌ن­ها قرار می‌­گیرند، به آن­ها این امکان را می‌­دهند که داده‌های خود را کاوش و تحلیل کنند، و با استفاده از بینش‌­ها و الگوهایی که به دست می‌­آیند، آینده را با دقت بیشتری پیش‌­بینی کرده، و نتایج بهتری را در ابعاد مختلف کسب­‌وکار نظیر طراحی محصول و بازگشت سرمایه به دست بیاورند.

خدمات اضافه

ارائه‌­دهنده­‌های PaaS ممکن است خدمات دیگری را نیز ارائه کنند که منجر به ارتقاء اپلیکیشن‌­ها می‌شوند. از جمله­‌ی این خدمات می­‌توان به Workflow، Directory، Security و Scheduling اشاره کرد.

در ادامه چند مثال را از کاربردهای PaaS بررسی می­‌کنیم:

اپلیکیشن‌­های SaaS

یکی از کاربردهای متداول PaaS، توسعه دادن اپلیکیشن­‌های SaaS است. همانطور که گفتیم، PaaS ابزارهایی را فراهم می­‌کند که توسعه‌­ی اپلیکیشن­‌ها را تسهیل می­‌کنند.

مهاجرت در فضای ابری

سازمان­‌هایی که اپلیکیشن‌­های سنتی یا زیرساخت درون­‌سازمانی دارند، به تدریج PaaS را برای توسعه­‌ی اپلیکیشن­‌های خود انتخاب می‌­کنند. دلیل این موضوع به مزیت­‌های PaaS برمی­‌گردد.

Mobile PaaS backend

خدمات MBaaS، مانند PaaS، خدمات زیرساختی و ابزارهای توسعه را ارائه می‌­دهند. برخلاف PaaS، که دربردارنده‌­ی ابزارهای پویا و قابل استفاده برای انواع مختلف توسعه است؛ MBaaS فقط برای توسعه‌­ی اپلیکیشن‌­های موبایلی کاربرد دارد.

مزیت­‌های PaaS

با توجه به اینکه PaaS زیرساخت هایی مشابه با Iaas ارائه می­‌دهد، مزیت‌­های IaaS را نیز دارا میباشد.

برخی از این مزیت­‌ها عبارتند از:

 • کاهش یا حذف کردن هزینه­‌ی سرمایه و هزینه­‌های جاری
 • بهبود تداوم کسب­‌وکار و بازیابی
 • افزایش سرعت نوآوری
 • افزایش سرعت پاسخگویی نسبت به شرایط متغیر
 • ایجاد امکان تمرکز روی هسته‌­ی کسب­وکار
 • افزایش ثبات، قابل­‌اطمینان بودن و قابل پشتیبانی­ بودن
 • امنیت بالاتر
 • افزایش سرعت ارائه­‌ی اپلیکیشن­‌های جدید به کاربرها

علاوه بر این موارد، خدمات دیگری که مختص PaaS هستند و در مورد آن­ها صحبت کردیم ، مزیت­‌های دیگری را نیز برای کسب‌وکارها ایجاد می­‌کنند.

این مزیت­‌ها عبارتند از:

کاهش زمان کدنویسی

ابزارهای توسعه در محیط PaaS، با ارائه‌­ی اجزاء موجود در خودِ پلتفرم که شامل کدهایی از پیش‌نوشته شده هستند، سرعت کدنویسی را افزایش و زمان آن را کاهش می­‌دهند.

ایجاد قابلیت­‌های توسعه بدون نیاز به اضافه کردن نیروی کار جدید

ابزارهای موجود در محیط PaaS به واحد IT قابلیت‌های جدیدی را اضافه می‌­کنند؛ بدون این که نیاز باشد نیروهای جدیدی جذب شوند که مهارت­‌های مرتبط با آن قابلیت‌­ها را داشته­ باشند.

توسعه­‌ی آسان­‌تر برای پلتفرم­‌های مختلف از جمله موبایل

برخی از ارائه­‌دهنده‌­های خدمات PaaS این امکان را به توسعه‌­دهندگان می­‌دهند که توسعه را برای پلتفرم­‌های مختلف انجام دهند.

استفاده از ابزارهای پیشرفته با هزینه‌­ای مقرون­‌به‌­صرفه

با استفاده از مدل Pay-as-you-go سازمان­‌ها یا افراد می­‌توانند از ابزارهای پیشرفته‌­ای استفاده کنند که در حالت عادی امکان خریدن و پیاده‌­سازی کامل آن­ها را ندارند.

پشتیبانی از تیم­‌هایی که در منطقه‌های جغرافیایی مختلف حضور دارند

با توجه به اینکه محیط توسعه از هر جایی از طریق اینترنت قابل دسترسی است، این تیم‌ها می‌توانند بدون نیاز به حضور فیزیکی در کنار هم، کار توسعه را انجام دهند.

مدیریت فرآیند توسعه‌­ی اپلیکیشن به صورت کارا

PaaS قابلیت­‌های لازم را برای پشتیبانی از فرآیند کامل توسعه­‌ی اپلیکیشن فراهم می­‌کند. پیش از این به مراحل این فرآیند اشاره کردیم.

همانطور که گفتیم، الزامات پیش‌­زمینه­‌ای در PaaS برای توسعه‌دهنده‌ها از قبل آماده هستند. به این ترتیب، توسعه‌­دهنده‌­ها می­‌توانند روی طراحی front-end و تجربه­‌ی کاربری تمرکز کنند.

نتیجه‌­گیری

سیستم­‌های PaaS دربردارنده‌­ی ابزارها و اجزاء مختلفی هستند که تنظیمات آن­ها از قبل انجام شده است. این ویژگی‌­ها برای PaaS شهرت زیادی بین سازمان­‌ها ایجاد کرده‌­اند. کسب­‌وکارها می‌­توانند با تجمیع ابزارهای مختلف در یک پلتفرم، در هزینه‌­ها صرفه­‌جویی کنند. به علاوه، آن­ها می‌­توانند با استفاده از اجزا از­قبل ­آماده، در زمان هم صرفه‌جویی کنند. بازار PaaS به سرعت بازار IaaS و SaaS رشد نکرده است؛ با این حال، این بازار گام‌­های بلندی را طی کرده‌­است.

مرجع­

 1. https://www.interoute.com/what-paas
 2. https://azure.microsoft.com/en-us/overview/what-is-paas/?cdn=disable
 3. https://www.salesforce.com/paas/overview/
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Platform_as_a_service
 5. https://searchcloudcomputing.techtarget.com/definition/Platform-as-a-Service-PaaS
 6. https://www.joe0.com/2017/06/04/iaas-paas-saas-and-cloud-deployment-models-example-use-cases/
 7. https://blogs.oracle.com/cloud-platform/paas-use-cases:-cloud-documents-sharing-and-collaboration
 8. https://azure.microsoft.com/en-us/overview/what-is-iaas/
 9. https://learn.g2crowd.com/what-is-paas

پاسخ دادن:

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.