IaaS چیست؟زمان مطالعه این مطلب 7 دقیقه

 

IaaS، Infrastructure as a Service یا زیرساخت به عنوان سرویس، یکی از لایه‌­های ارائه‌­ی خدمات رایانش ابری به کاربران، در کنار PaaS و SaaS، است. دریافت‌­کننده­‌ی IaaS، خدمات زیرساختی مورد نیاز خود را در قالب سرویس دریافت می­‌کند. منظور از خدمات زیرساختی، زیرساخت مورد نیاز برای واحد IT در رده­‌های Computing، Networking و Storage است. در IaaS، هر منبع IT به عنوان یک جزء مجزا قابل ارائه است. سازمان­‌ها، با استفاده از IaaS، به مزیت­‌های متعددی دست پیدا می‌­کنند.

تفاوت های Iaas با روش سنتی استفاده از سرورها چیست؟

استفاده از IaaS، در مقابل روش سنتی تامین منابع زیرساختی قرار می­گیرد. در روش سنتی، که به اصطلاح On-premises نامیده می‌­شود، یک سازمان تجهیزات مورد نیازش را خریداری و تأمین می­‌کند و آن­ها را در مرکزداده­‌ی خودش نگهداری می­‌کند. در ساختار سنتی، بر خلاف IaaS، کسب‌­وکارها باید هزینه‌­های قابل توجهی را برای تامین، نگهداری و به­‌روزرسانی زیرساخت متحمل شوند. به این ترتیب، در این ساختارها، میزان انعطاف‌­پذیری کاهش می­‌یابد. به بیانی دیگر، یک کسب­ و کار ممکن است نتواند در هر زمانی، هر ترکیبی را که از منابع مورد نظرش باشد، فراهم کند. پس زیرساخت به عنوان سرویس مزیت­‌هایی را برای سازمان­‌ها ایجاد می­‌کند که در ادامه آن­ها را بررسی خواهیم کرد.

انواع IaaS یا زیرساخت به عنوان سرویس

به طور کلی، کسب‌ ­و کارها و کاربرها می‌­توانند از خدمات زیرساخت به عنوان سرویس یا IaaS در قالب دو طرح، یا ترکیبی از آن­ها، استفاده کنند: Public Cloud، Private Cloud و Hybrid Cloud. در ادامه این ۳ حالت را بررسی می­‌کنیم:

 • Public Cloud

خدمات ابری عمومی یا Public Cloud، در حال حاضر، متداول‌­ترین شکل استفاده از زیرساخت به عنوان سرویس است. در این حالت، یک فروشنده یا تامین­‌کننده، مالک منابع رایانشی بوده و آن­ها را از طریق اینترنت ارائه می­‌دهد. به این ترتیب، تامین، نگهداری و به‌­روزرسانی منابع IT، به طور کامل بر عهده‌­ی تامین­‌کننده خواهد بود و سازمان­‌ها از خدمات IaaS به شکل مورد نظرشان استفاده می‌­کنند. در این مدل از ارائه‌­ی خدمات IaaS یا زیرساخت به عنوان سرویس، سازمان­‌های مختلفی از خدمات زیرساختی تامین­‌کننده استفاده می­‌کنند، و همانطور که گفتیم، مسئولیت مدیریت منابع برای تامین نیاز این سازمان­‌ها، بر عهده­‌ی شرکت ارائه‌­دهنده‌­ی خدمات ابری عمومی خواهد بود.

 • Private Cloud

در خدمات ابری خصوصی یا Private Cloud، منابع رایانشی به صورت اختصاصی در اختیار یک سازمان قرار دارند و این سازمان می‌­تواند آن منابع را در قالب زیرساخت به عنوان سرویس یا IaaS استفاده کند. استفاده از منابع به صورت سرویس، یکی از تفاوت‌­های مهم ابر خصوصی با ساختارهای سنتی است. به این ترتیب، سازمان مورد نظر از مزیت‌­های IaaS در شرایطی بهره­‌مند می‌­شود که دسترسی­‌های اختصاصی به منابع دارد.

در ساختارهای سنتی، منابع به صورت سرویس در اختیار سازمان قرار ندارند، در واقع، ابر خصوصی مانند ابر عمومی است، با این تفاوت که دسترسی­‌ها به صورت اختصاصی در اختیار سازمان مالک است و این سازمان کنترل بیشتری خواهد داشت. ابر خصوصی، از نظر فیزیکی، ممکن است در محل همان سازمان یا در محلی دیگر مستقر شده ­باشد. نکته­‌ی مهم این است که خدمات ابری خصوصی از طریق شبکه‌­ی خصوصی در اختیار سازمانِ مالک قرار می‌­گیرد. یکی از مزیت­‌های ابر خصوصی این است که سازمان می‌­تواند برای نیازهای مشخصی که دارد، منابع را سفارشی­‌سازی کند.

 • Hybrid Cloud

خدمات ابر ترکیبی یا Hybrid Cloud، به استفاده از هر دو نوع ابر عمومی و ابر خصوصی اشاره دارد. به این ترتیب، یک سازمان می‌­تواند از مزیت­‌های هر دو شکل خدمات ابری، در قالب زیرساخت به عنوان سرویس یا IaaS، بهره­مند شود. به عنوان مثال، ممکن است سازمان برای ذخیره­‌سازی اطلاعات حساس و مهم خود از ابر خصوصی استفاده کند تا کنترل و امنیت بیشتری داشته‌ ­باشد، و برای ذخیره‌­سازی دیگر اطلاعات، که احتمالا حجم بیشتر و اهمیت کمتری دارند، از ابر عمومی استفاده کند تا هزینه­‌هایش را کاهش دهد.

کاربردهای IaaS یا زیرساخت به عنوان سرویس

زیرساخت به عنوان سرویس یا IaaS، کاربردهای متنوعی برای کسب‌­وکارها دارد و امکانات متعددی را برای آن­ها فراهم می‌کند. در ادامه، بعضی از این کاربردها را معرفی می‌­کنیم:

 • امکان ارائه­‌ی خدمات افزوده

زیرساخت به عنوان سرویس، یا IaaS، علاوه بر تأمین نیاز روزانه به خدمات رایانشی، به کاربرها اجازه می‌­دهد گسترش ه­ایی را از خدمات افزوده بر بستر ساختار IaaS اجرا کنند. از جمله­‌ی این خدمات می­‌توان به Computing as a Service، Analytics as a Service و Backend as a Service اشاره کرد.

 • Big Data

ذخیره‌­سازی، مدیریت و تحلیل داده‌­های انبوهی که امروزه کسب­‌وکارها به دست می­‌آورند، به قدرت پردازش زیادی نیاز دارد. IaaS می­‌تواند به عنوان یک رویکرد اثربخش برای برخورد با Big Data عمل کند؛ به خصوص که سازمان­‌ها می­توانند IaaS را با ابزارهای کسب‌­وکاری­شان یکپارچه کرده، و با استفاده از آن، حجم بالای کار را مدیریت کنند. سازمان­‌ها با استفاده از زیرساخت به عنوان سرویس می‌­توانند با اثربخشی بیشتری Big Data را بررسی کرده، و تحلیل‌­های مورد نظرشان را انجام دهند.

 • Disaster Recovery

سازمان­‌ها می­‌توانند از IaaS، به عنوان لایه‌­ای زیرساختی و قابل اطمینان، برای یکپارچه کردن سیستم‌­های بازیابی­‌شان استفاده کنند. به این ترتیب، آن­ها نگرانی کمتری در مورد بازیابی اطلاعات­ خود خواهند داشت.

 • آزمایش و توسعه

IaaS، به دلیل ارائه‌­ی قدرت رایانشی و پردازشی بالا و گسترش‌­پذیری، به عنوان محیطی مناسب برای فرآیندهای آزمایش و توسعه‌­ی اپلیکیشن­ها شناخته می‌­شود. با استفاده از زیرساخت به عنوان سرویس، سازمان‌­ها می‌­توانند فرآیندهای توسعه­‌ی اپلیکیشن­‌ها را با سرعت بیشتر اجرا کرده و در زمان کوتاه­‌تری محصول را برای ارائه به بازار، آماده کنند.

مزیت­‌های IaaS یا زیرساخت به عنوان سرویس

استفاده از IaaS یا زیرساخت به عنوان سرویس، مزیت­‌هایی را برای سازمان‌­ها ایجاد می­‌کند. در ادامه بعضی از این مزیت­‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 • Flexibility یا انعطاف‌­پذیری

  کسب­‌وکارها با استفاده از IaaS می‌­توانند به راحتی ترکیب­‌های مختلف و مورد نظرشان را از منابع زیرساختی فراهم کرده و نیازهای خود را برآورده کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک استارت­‌آپ به تعداد کمتری از CPU نسبت به سازمانی متوسط نیاز داشته ­باشد. در این حالت، تامین­‌کننده‌­ی زیرساخت ، می­‌تواند تعداد هسته‌­ی مناسب و مورد نیاز را برای هر دو دسته فراهم کند.

 • Scalability یا مقیاس­‌پذیری

نیازهای کسب‌­وکارها به منابع زیرساختی در زمان­‌های مختلف ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال، ممکن است یک کسب­‌وکار برای خدمت‌­رسانی به مشتریانش در زمان اوج مصرف، به منابع رایانشی بیشتری نیاز داشته باشد. سازمان­‌ها با استفاده از IaaS، در مورد کاهش یا افزایش منابع بر اساس نیاز نگرانی نخواهند داشت. از طریق IaaS، سازمان­ها می‌­توانند با مدیریت هزینه‌­ها، منابع مورد نظرشان را تامین کنند.

 • Cost Management یا مدیریت هزینه‌­ها

با استفاده کردن از زیرساخت به عنوان سرویس، کسب‌­وکارها می‌­توانند مقدار مصرف منابع را متناسب با نیاز خود که به تقاضای مشتریان‌­شان بستگی دارد، ‌تغییر دهند. به این ترتیب، استفاده از IaaS منجر به صرفه‌­جویی در هزینه­‌ها می‌­شود.

 • تمرکز روی کسب­ و کار

یکی از چالش‌­های کسب‌­وکارها برنامه‌­ریزی و اختصاص نیروها و منابع برای تامین، نگهداری و به‌روزرسانی زیرساخت IT است. این چالش، بخشی از تمرکز و انرژی سازمان را می­‌گیرد. با استفاده از IaaS، سازمان­‌ها این چالش‌­ها را به یک پیمانکار واگذار می­‌کنند. در نتیجه، نگرانی سازمان در این مورد تا حد زیادی برطرف شده، و از طرف دیگر، سازمانی که در حوزه­‌ی تامین منابع IT تخصص دارد، مسئول تامین، نگهداری و به‌‌­روزرسانی این تجهیزات خواهد بود. لذا، استفاده از زیرساخت به عنوان سرویس، هم نگرانی­‌های حاشیه­‌ای کسب‌­وکارها را برطرف می‌­کند، هم مدیریت منابع رایانشی را به سازمانی خبره واگذار می­‌کند.

چالش­های IaaS یا زیرساخت به عنوان سرویس

استفاده از IaaS با چالش‌­هایی برای کسب‌­وکارها همراه است. در ادامه دو چالش عمده را در استفاده از IaaS بررسی می‌­کنیم.

 • امنیت

یکی از مهم­ترین نگرانی‌­ها در مورد خدمات مبتنی بر اینترنت، از جمله IaaS، موضوع امنیت است. سازمان­‌هایی که می­‌خواهند از IaaS استفاده کنند، باید حتما تامین‌­کننده­‌ی زیرساخت به عنوان سرویس را از نظر امن بودن خدماتش بررسی کنند. به علاوه، شاید بهتر باشد سازمان­­ها بخش­‌هایی را که حساسیت بالایی دارند، به صورت سنتی و On-premises نگهداری و مدیریت کنند.

 • مسائل فنی

مسائل فنی سازمان ارائه‌­دهنده‌­ی IaaS، نظیر Downtime، ممکن است روی فعالیت ­های سازمان استفاده کننده از خدمات تأثیر بگذارند. تامین‌­کننده‌­ی زیرساخت به عنوان سرویس در توافق­نامه‌­ی ارائه‌­ی خدمات، یا SLA، توان و ظرفیت خود را در ارائه‌­ی خدمات مشخص می­‌کند.

نتیجه­‌گیری

خدمات ابری در قالب IaaS یا زیرساخت به عنوان سرویس، تکنولوژی جدیدی است که به سازمان­‌ها برای افزایش بهره‌­وری کمک می­‌کند. تغییرات مداوم در تقاضای بازار و شدت پیدا کردن رقابت، سازمان­‌ها را به سمت استفاده از خدمات ابری، نظیر IaaS، سوق می‌­دهد. مزیت­‌های زیرساخت به عنوان سرویس مانند انعطاف‌­پذیری و گسترش‌­پذیری، قابلیت‌­های سازمان‌­ها را برای رقابت و ارائه‌­ی خدمات با کیفیت بالا افزایش می‌­دهند.

پاسخ دادن:

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.