DevOps and CI/CD Pipeline

دواپس (DevOps) چیست؟

دواپس (DevOps) رویکردی به توسعه محصول است که فرایند عرضه اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها را سرعت می‌بخشد. دواپس ترکیب Software Development (Dev) و IT Operations (Ops) است. این رویکرد همکاری میان تیم‌های توسعه و آی‌تی سازمان‌ها را آسان‌تر می‌سازد. DevOps توسعه مداوم محصول، اتوماسیون و زیرساخت استقرار (Deployment) محصول و نگهداری (maintenance) از آن را تسریع می‌کند.

فایده DevOps چیست؟

تیم‌هایی که از رویکرد و ابزارهای DevOps بهره می‌برند، کارایی‌شان بیشتر می‌شود و محصولات خود را سریع‌تر توسعه می‌دهند تا رضایت مشتریان را کسب کنند. در نهایت این سازمان‌ها موفق می‌شوند:

  • زمان عرضه به بازار خود را کاهش دهند،
  • با بازار و رقابت تطبیق پیدا کننند،
  • ثبات و قابلیت اتکای سیستم را حفظ کنند،
  • و حداقل زمان برای ریکاوری را بهبود ببخشند.

دواپس یک فرآیند است یا یک جایگاه شغلی؟

به طور دقیق دواپس بیشتر فلسفه‌ یا فرهنگ همکاری در تیم‌های توسعه و IT است تا یک جایگاه شغلی. هرچند دواپس محیط وسیعی است که ممکن است، افرادی با نقش‌های گوناگون در تیم دواپس قرار گیرند. البته به اعضای تیم دواپس مهندس دواپس (DevOps Engineer) می‌گویند.    

وظایف DevOps چیست؟

همانطور که در تصویر بالای پست ملاحظه می‌کنید، در تیم‌هایی که رویکردDevOps اجرا می‌شود، یک سری وظایف و کارها به صورت تکراری ودر یک حلقه (Loop) انجام می‌شود. به این حلقه CI/CD Pipeline می‌گویند. این Pipeline مجموعه‌ای از کارها است که در چرخه (Lifecycle) توسعه محصول به صورت مداوم انجام می‌شود.

این کارها به این ترتیب انجام می‌شوند:

برنامه‌ریزی (Plan)، کد (Code)، ساختن(Build)، تست (Test)، انتشار (Publish)، استقرار (Deploy)،  عملیات (Operate)، مانیتور (Monitor) و از طریق بازخورد گرفتن از نحوه انجام مراحل دوباره از مرحله برنامه‌ریزی (Plan) تکرار می‌شود.

نیمه سمت چپ یعنی برنامه‌ریزی، کد،‌ ساختن و تست کردن در Continuous Integration می‌گنجد و نیمه دوم انتشار، استقرار، عملیات و مانیتور کردن جز  Continuous Deployment محسوب می‌شود.

روندهای حرفه‌ای در دواپس کدامند؟

CI/CD

Continuous Integration: CI روشی در مهندسی نرم‌افزار است که تغییرات به صورت ایزوله و مداوم تست می‌شوند و در مخزن کدی مرکزی (Central Repository) ادغام می‌شوند. هدف از CI دادن بازخورد سریع است تا در صورت وجود باگ، بتوان در سریع‌ترین زمان آن را شناسایی و اصلاح کرد.

Continuous Delivery: درواقع ادامه روند Continuous Integration است که در آن کد به صورت منظم عرضه می‌شود. نسخه‌ای از نرم‌افزار که تمامی مراحل تست را پشت سر بگذارد به مرحله انتشار می‌رسد و پس از چک نهایی انسانی در اختیار کاربران قرار بگیرد.این مرحله تست انسانی نیز می‌تواند وجود نداشته باشد و این فرایند به صورت کاملا اتوماتیک انجام شود.

Continuous Deployment: استراتژی انتشار نرم‌افزاری است که در آن هر کدی از مراحل تست عبور کند، به صورت اتوماتیک در محیط پروداکشن قرار بگیرد و تغییرات اعمال شده را در معرض دید کاربران قرار دهد.

میکروسرویس‌ها:

معماری میکروسرویس (Microservices)  روشی در طراحی نرم‌افزاری است که هر اپلیکیشن به صورت مجموعه‌ای از چندین سرویس نوشته می‌شود. هر کدام از این سرویس‌ها پردازش خود را انجام می‌دهد و از طریق API با سرویس‌های دیگر در ارتباط است.

کنترل نسخه‌ها:

کنترل نسخه‌ها (Version Control)  ، مدیریت کدها در نسخه‌های مختلف است. بازبینی کدها و تغییرات اعمال شده در زمان، کمک می‌کند که بازیابی و ویرایش کدها آسان‌تر شود. این کار معمولا به وسیله سیستم‌های کنترل نسخه‌ای همچون Git انجام می‌شود.

Infrastructure as code:

این سیستم به تیم‌ها اجازه می‌دهد که با زیرساخت خود مانند کد کار کنند و در محیط‌های بزرگی که تنظیمات زیرساخت پیچیدگی‌های بسیاری دارد، به Sysadmain ها کمک می‌کند.

مدیریت پیکربندی‌ها (Configuration Management):

توسعه‌دهنده‌ها و مدیران سیستم (SysAdmin) پیکربندی سیستم‌عامل، هاست و تسک‌های عملیاتی را به وسیله کدهای اتوماسیون انجام می‌دهند.

ابزارهای DevOps کدامند؟

تیم‌های دواپس در مراحل مختلف پایپلاین خود، ابزارهای متعددی را به کار می‌گیرند. برای مثال در مرحله برنامه‌ریزی از Github برای شفاف کردن مراحل توسعه استفاده می‌کنند و یا از Power bi برای خروجی گرفتن و تصویرسازی نتایج داده‌ها استفاده می‌کنند.

در مرحله کدنویسی نیز از IDEها و Github و ابزارهای گوناگونی استفاده می‌کنند. استفاده از ابزارهایی مانند داکر برای ساخت کانتینرها روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند که مشکلات ناشی از تغییر محیط نرم‌افزار را برطرف می‌کند.

با افزایش استفاده از کانتینرها، ابزار کوبرنیتیس نیز برای ارکستریت کردن کانتینرها محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. اتوماسیون استقرار کانتینرها و مانتیور کردن آنها در پروداکشن به وسیله کوبرنیتیس به یکی از مهم‌ترین کارهای امروز تیم‌ها تبدیل شده است.

 برای عرضه مداوم محصول (Continuous Delivery)  به صورت اتوماتیک با Jenkins کار می‌کنند. Ansible هم یکی از ابزارهایی است که برای اتوماتیک کردن Cloud Provision،‌ مدیریت پیکربندی‌ها و استقرار محصول به کار می‌رود.

رایانش ابری یکی از ابزارهای دواپس برای مرحله استقرار محصول است که کار با آن نیز مستلزم به کار گرفتن ابزارهای متعددی است. تیم‌های دواپس از رایانش ابری برای زیرساخت خود استفاده می‌کنند تا کار مدیریت و پیکربندی زیرساخت و همچنین پیاده‌سازی آن در نقاط مختلف به آسانی امکان‌پذیر شود.

دواپس راهکار امروز و آینده توسعه محصول

به کارگیری دواپس در تیم‌های مدرن توسعه محصول نشان می‌دهد که دواپس یکی از راهکارها و ویژگی‌های تیم‌ها چابک (Agile)  توسعه محصولات نرم‌افزاری است. کار در تیم‌های دواپس مستلزم داشتن دانش وسیعی در زمینه‌های گوناگون توسعه و عملیات است. نوشتن سریع برنامه کار سختی نیست. اما برنامه‌ای که به خوبی کار کند و در اختیار کاربران قرار گیرد مسئله دیگری است. این موضوعی است که دواپس سعی می‌کند آن را آسان‌تر و سریع‌تر به نتیجه برساند.

پاسخ دادن:

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.