سیستم هزینه Pay As You Use در ابر پیشرو با ۷۵٪ کاهش هزینه‌ها همراه است

آشنایی با سیستم پرداختی Pay As You Use و بخش صورتحساب (Bills) ابر پیشروزمان مطالعه این مطلب ۸ دقیقه

۱-سیستم پرداختی Pay As You Use چیست؟

سیستم هزینه‌ای Pay As You Use به معنی پرداخت به میزان استفاده است و در واقع نوعی سیستم Pay As You Go محسوب می‌شود. در سیستم PAYGo به هر اندازه‌ای که برای ماشین مجازی خود منابع رزرو کرده باشید، می‌بایست هزینه‌ی آن منابع را پرداخت کنید. چه از آن منابع استفاده کرده باشید، چه استفاده نکرده باشید.  اما در سیستم PAYU،تنها هزینه درصدی از منابع را پرداخت خواهید کرد که از آن استفاده کرده باشید. به این صورت که هر تعداد ماشین با هر میزان منابعی که در اختیار داشته باشید، هزینه‌ نهایی شما به میزان استفاده‌تان از منابع محاسبه می‌شود، نه منابعی که رزرو کرده‌اید.

در سیستم پرداختی ابر پیشرو پس از شارژ حساب قادر به ساخت ماشین مجازی خود خواهید بود و پس از انتخاب منابع ماشین مجازی‌ خود، به میزانی که از منابع خود استفاده کنید به تدریج از اعتبار حساب شما کاسته و صورتحساب شما به صورت ساعتی محاسبه می‌شود. به خاطر داشته باشید، در صورتی که کمتر از ۵۰ درصد منابع ماشین مجازی خود را استفاده کنید، به دلیل جلوگیری از درگیر شدن بی‌رویه منابع، هزینه ماشین شما به طور کامل محاسبه می‌شود. در این مورد بهتر است منابع ماشین مجازی خود را کاهش دهید (Resize).

۲ـ تفاوت PAYU با PAYGo در چیست؟

برای بررسی بیشتر این دو سیستم هزینه‌ای نگاهی دقیق‌تر، به هر دو مدل می‌اندازیم.

سیستم PAYU مدل هوشمندتری نسبت به PAYGo است. درست است که با توجه به ویژگی مقیاس‌پذیر بودن ابرها (Scalability)‌ یعنی امکان افزایش یا کاهش منابع در زمان نیاز، هزینه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند، اما در شرایط معمول، استفاده کاربران ازسرور مجازی در طول روز یکسان نیست و ممکن است میزان استفاده از منابع کمتر شود و از کلیه منابع رزرو شده استفاده‌ای نشود. اختلاف دو مدل PAYU و مدل PAUGo در همین جا مشخص می‌شود. یعنی جایی که میزان مصرف منابع پایین‌تر از منابع انتخابی است. مطالعه بر روی این دو مدل هزینه‌ای نشان داده است که کاربران تا ۷۵ درصد کاهش هزینه را با مدل PAYU تجربه می‌کنند. این موضوع در نمودار زیر نشان داده شده است:

با مدل هزینه ابر پیشرو (Pay As You Use) تا ۷۵٪ هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

۳-در ابر پیشرو سیستم PAYU چگونه محاسبه می‌شود؟

به طور مثال فرض کنید که یک ماشین با منابع زیر داشته باشیم:

ماشین حساب ابر پیشرو (Calculator)

قیمت محاسبه شده در ماشین حساب پیشرو برای منابع بالا که شامل:

CPU چهار هسته‌ای

۴ گیگابایت RAM

۴ گیگابایت دیسک

در مدت یک ماه و برای ۸ ساعت استفاده از منابع در روز حدودا ۶۹ هزار تومان خواهد بود (البته هزینه IP و ترافیک در این مثال محاسبه نشده است).

حال اگر همانطور که در بالا گفته شد از تمام این منابع استفاده نشود و در تمام طول یک ماه به صورت مداوم تنها از ۵۰ درصد این منابع استفاده کنیم، هزینه پرداختی ما نه به اندازه‌ی کل منابع اختصاص داده شده، بلکه به اندازه‌ی CPU دو هسته‌ای و ۲ گیگابایت RAM  خواهد بود (هزینه دیسک در هر حالتی ثابت است، چون فضای ذخیره‌سازی، اختصاصی شما خواهد بود).

توجه:
درصورت خاموش کردن ماشین مجازی خود، تنها هزینه دیسک برای شما محاسبه می‌شود و CPU و RAM در صورت‌حساب شما منظور نخواهد شد.

۴- چگونه از صورتحساب‌ها (Bills) در پنل ابر پیشرو استفاده کنیم؟

ابر پیشرو برای شفافیت در پرداخت‌های شما، بخشی به نام صورتحساب‌ها (Bills) را در پنل کاربری خود قرار داده است. این بخش شامل یک دیاگرام برای نمایش روند استفاده‌ی شما و یک دیاگرام شامل هزینه در هر مرحله است.

۱-نمودار استفاده (Usage diagram)

در نمودار استفاده (Usage diagram) می‌توانید میزان استفاده از منابع را در سه بازه روز گذشته (Last day)، هفته‌ی گذشته (Last week) و ماه گذشته (Last month) مشاهده کنید. این نمودار میزان مصرف منابع محاسباتی و ذخیره سازی شما را با سه رنگ متفاوت که در پایین نمودار آورده شده نشان می‌دهد. همانطور که توضیح داده شد، در سیستم پرداختی PAYU  شما به میزان استفاده از منابع، پرداخت خواهید داشت و می‌توانید میزان پرداخت‌های خود را با استفاده از این مانیتورینگ استفاده و بررسی کنید و نسبت به میزان استفاده و پرداخت خود اطلاعات کاملی به دست بیاورید.

۱-نمودار استفاده (Usage diagram) در پنل کاربری ابر پیشرو در صفحه صورت‌حساب‌ها (Bills)

۲-نمودار هزینه‌ها (Cost diagram)

بخش دیگر در قسمت صورتحساب‌ها (Bills)، نمودار هزینه‌ها (Cost diagram) است. شما می‌توانید به وسیله این نمودار، مانند قسمت قبل هزینه‌ها را در سه بازه زمانی بررسی کنید. به وسیله‌ی مقایسه این دو نمودار، می‌توانید مشاهده کنید به نسبت بالا رفتن میزان استفاده از هرکدام از منابع محاسباتی یا منابع ذخیره سازی، هزینه‌ها چه میزان افزایش داشته‌اند.

نمودار هزینه (Cost diagram) در پنل کاربری ابر پیشرو و در صورت‌حساب‌ها (Bills)

۳-قسمت ریز هزینه‌ها و کیف پول (Wallet)

قسمت آخر در این بخش،  قسمت ریز هزینه‌ها است. در این بخش می‌توانید هزینه های کسر شده‌ از حساب خود را با شماره‌ی فاکتور، هزینه‌ی کم شده در هر بازه و وضعیت پرداخت آن، مشاهده کنید.

صفحه صورت‌حساب‌ها و ریز هزینه ها (Bills) در پنل کاربری ابر پیشرو

این قسمت را می‌توانید در صفحه‌ی کیف پول (Wallet) پنل کاربری نیز مشاهده نمایید.

همچنین در صفحه‌ی (Wallet)می‌توانید حساب کاربری خود را شارژ کنید و از کد‌های تخفیف داده شده استفاده کنید.

صفحه کیف پول (Wallet) در پنل کاربری ابر پیشرو

در این قسمت، با استفاده از دکمه Charge account، در صفحه‌ای که باز می‌شود مبلغ مورد نظر خود را انتخاب یا وارد کنید و سپس وارد درگاه پرداخت شوید.

با استفاده از دکمه Gift Code نیر وارد صفحه‌ای می‌شوید که می‌توانید کد هدیه‌ی خود را در پنچره باز شده وارد نمایید.

9 دیدگاه On آشنایی با سیستم پرداختی Pay As You Use و بخش صورتحساب (Bills) ابر پیشرو

 • در صورتی که کمتر از ۵۰ درصد منابع ماشین مجازی خود را استفاده کنید، به دلیل جلوگیری از درگیر شدن بی‌رویه منابع، هزینه ماشین شما به طور کامل محاسبه می‌شود. در این مورد بهتر است منابع ماشین مجازی خود را کاهش دهید (Resize).

  —-

  من دقیق متوجه نشدم , مثلا سایت من که بازدید کمی داره باید هزینه کامل مثلا m1.small که هزینه پایه اش ۷۸ هزار تومان در ماه میشه پرداخت کنم ؟

  • ببینید به این صورته که اگه استفاده شما از رم و سی‌پی‌یو زیر ۵۰درصد باشه همون ۵۰درصد محاسبه میشه. اگه بیشتر از ۵۰‌درصد باشه هم به میزان استفاده‌تون محاسبه میشه. مثلا اگه ۷۰درصد استفاده کنید، ۷۰ درصد محاسبه میشه. همین مسئله هزینه‌هاتون رو کلی کاهش میده.

 • این داستان ۳۲هزار تومن برای ۱۰روز چیه؟

  • برای ساخت سرور باید به اندازه ۱۰ روز تو حساب خود شارژ داشته باشید. البته به اندازه استفاده‌تان هزینه محاسبه می‌شود و در نوبت‌های بعدی هرچقدر که نیاز داشتید می‌توانید حساب‌تان را شارژ کنید.

 • خب اگه هربار پس از استفاده سرور رو خاموش کنیم به احتمال زیاد میزان استفادمون میشه زیر پنجاه درصد منابع، خوب اونوقت همون هزینه پنجاه درصد منابع برامون لحاظ میشه، پس عملا خاموش کردن سرور پس از استفاده هیچ سودی برامون نداره!
  یه مثال بزنم مثلا من میخوام از این سرور بعنوان سیستم شخصیم از رو تبلت مثلا برای فتوشاپ استفاده کنم شاید روزی دو ساعت و بعد تا فرداش خاموش کنم ولی چون میزان استفادم در نهایت میشه زیر پنجاه درصد پس بیخودی خاموش کردم و در نهایت باید هزینه پنجاه درصد استفاده از منابع رو بدم!
  درسته؟

  • اسماعیل عزیز خیر. زمانی که شما سرورتون رو خاموش می‌کنید فقط هزینه دیسک براتون محاسبه می‌شه. اون ۵۰ درصد در حالتیه که سرور شما روشن باشه. برای مثال زمانی که شما سرورتون بار زیادی روش نباشه.
   اما زمانی که خاموش می‌کنید هیچ هزینه‌ای بابت CPU و RAM پرداخت نمی‌کنید و فقط هزینه دیسکی که گرفتید رو می پردازید.

پاسخ دادن:

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.