Object Storageزمان مطالعه این مطلب 7 دقیقه

موارد مورد بررسی در نوشته‌ی زیر به این شرح می‌باشد:

 1. Object Storage چیست؟
 2. چرا Object Storage را ساختار نایافته (Unstructured) میدانیم؟
 3. چرا Object Storage برای برنامه نویسان مناسب است؟
 4. قابلیت توسعه پذیری چیست؟
 5. مهم‌ترین موارد استفاده‌ی Object Storage چه هستند؟
 6. مزایای استفاده از Object Storage چه هستند؟
 7. روش آپلود کردن فایل در Object Storage پیشرو چگونه است؟
 8. مدل هزینه‌ای Object Storage شرکت پیشرو چیست؟

Object Storage  چیست؟

.

Object Storage در واقع ذخیره‌ی داده‌ی بدون ساختار، یا ساختار نایافته (Unstructured) با استفاده از HTTP API است.در Object storage بر خلاف ذخیره‌سازی بر روی دیسک به جای دسترسی به هر فایل، به یک Object کامل دسترسی داریم، که بر روی شبکه ذخیره شده‌ است، و میتوانند انواع فایل‌های تصویری، ویدیو، لاگ یا داده‌های مستقل (Self-Contained) را شامل شوند.

چرا Object Storage را ساختار نایافته (Unstructured) میدانیم؟

دلیل Unstructured خواندن Object Storage این است که نیازی نیست داده‌های روی Object storage ، فرمت خاصی داشته باشند، که به این معنی است که داده ی شما میتواند تحت هر ساختاری که ساخته ی انسان یا ماشین باشد، تعریف شود و لزوما نباید تحت ساختارهای از پیش تعیین شده باشد، و این موضوع یکی از مزیت‌های Object Storage برای استفاده‌ی داده‌های بزرگ شمرده می‌شود.

چرا Object Storage برای برنامه نویسان مناسب است؟

Object Storage، یکی از بهترین راه حل‌ها برای حل مشکل ذخیره‌سازی داده برای برنامه نویسان است، زیرا APIهایی در اختیار آنان قرار میگیرد، که دارای REST APIها هستند. ذخیره سازی و بازخوانی داده بر روی Object storage  با استفاده از اکثر زبان های برنامه نویسی و با به وجود آمدن کتابخانه‌های مخصوص هر زبان، کار بسیار ساده ایست و می‌توانید با استفاده از Requestهای HTTP، به وسیله‌ی PUT Request، داده های خود را ذخیره و با استفاده از Get Request، اطلاعات ذخیره شده‌ی خود را بازخوانی کنید. برای مطالعه بیشتر می‌توانید پست استفاده از Object Storage پیشرو را مطالعه فرمایید.

قابلیت توسعه پذیری چیست؟

یکی از مهم ترین ویژگی‌های Object Storage، توسعه پذیری و قابلیت گسترش آن است که آن را از File Storage و Block Storage و روش های ذخیره سازی متداول امروزه متمایز می‌سازد، همانطور که می‌دانید هر سرور فیزیکی یا File storage محدودیت های خاص خود را دارد اما این نوع ذخیره سازی با اسفاده از Location Transparency و انعطاف پذیری متادیتا، می‌تواند بدون هیچ محدودیتی scale شده و روش های ذخیره سازی معمول را به چالش بکشد.

مهم ترین موارد استفاده‌ی Object Storage چه هستند؟

Object Storage  بعنوان یک ابزار قدرتمند برای ذخیره سازی داده با حجم بالا مورد استفاده قرار میگیرد. برخی از موارد مهم استفاده از آن به شرح زیر می‌باشد:

نرم افزار‌های تحت وب

به طور کلی می‌توان از طریق API به داده‌های ذخیره سازی شده بر روی Object Storage دسترسی پیدا کرد، به همین دلیل می‌توان این نوع ذخیره‌سازی را، بهترین انتخاب برای برنامه‌های تحت وب دانست که از حجم بالای اطلاعات استفاده میکنند.

Big Data

قابلیت ذخیره سازی داده به صورت Unstructured، می‌تواند Object Storage را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای استفاده  Big Data در پردازش‌های بزرگ تبدیل کند.

مزایای استفاده از Object Storage چه هستند؟

مزیت‌های استفاده از Object Storage را در ادامه به اختصار بیان می‌کنیم:

مقیاس پذیری بالا

شما میتوانید در هر زمان که نیاز داشتید داده‌های خود را روی Object Storage، بدون نگرانی بابت فضای اختصاص داده شده آپلود کنید.

دسترسی پذیری بالا

شما می‌توانید با استفاده از لینک هر Object در لحظه، و به طور همزمان، به میلیون‌ها کاربر اجازه‌ی دسترسی به فایل مورد نظرتان را بدهید.

هزینه‌ی پایین‌تر

به دلیل مقیاس پذیری بالای این نوع فضای ذخیره سازی، شما میتوانید در مجموع، هزینه‌های ذخیره سازی خود را پایین‌‌ بیاورید.

در ادامه چند مزیت Object Storage را که سوالات متداول کاربران ما نیز هستند را پاسخ میدهیم :

چگونه می‌توان با استفاده از Object Storage اپلیکیشن خود را Scalable کرد؟

پس از مدتی که تعداد دانلودهای اپلیکیشن بالا می‌رود و کاربران نرم افزار شما افزایش می‌یابد، برای پاسخ دادن به تمام درخواست‌های کاربران  نیازمند یک سرور با قدرت پردازشی و پهنای باند بالا خواهید بود، از طرفی در صورتی که لینک هایی که دانلود بالا یا حجم زیادی دارند را(مانند لینک دانلود اپلیکیشن و ویدیوها)، بر روی سرور اصلی قرار دهید بار پردازش و ترافیک زیادی برای پاسخ دادن به همه‌ی درخواست‌ها، به سرور تحمیل می‌شود، که میتواند سرعت و بازدهی مورد نیاز شما را که در گذشته داشتید کم کند، و پاسخ درخواست‌های داده شده کاربران، از سرور اصلی شما با تاخیر داده شود، و در نتیجه بازدهی کلی شما کاهش خواهد یافت.

شما میتوانید با استفاده از Object Storage می‌توانید اپلیکیشن یا داده‌های با حجم بالای خود را  خود را بر روی Storage  جدا از سرور خود قرار دهید، و صرفا لینک آنها را که از طریق پنل به سادگی دریافت کرده اید را بر روی سرور اصلی قرار دهید تا هر زمانی به هر میزانی که دانلود داشتید، سرور شما با مشکلی برخورد نکند، و اپلیکیشن شما در هر زمانی به هر تعدادی قابل دانلود باشد.

مزیت استفاده‌ی Object Storage نسبت به File Storage چیست؟

در استفاده از فایل استوریج، پس از سنگین شدن حجم داده‌ی ذخیره شده‌ی شما، سرعت دسترسی به داده‌ها بسیار پایین می‌آید که Object Storage این مشکل را بر طرف کرده است. ‌همچنین می‌توانید از APIهای Object storage جهت اهداف برنامه نویسی استفاده کنید.

روش آپلود کردن فایل در Object Storage پیشرو چگونه است؟

پس از ورود به پنل کاربری از نوار سمت چپ گزینه‌ی Object Storage  را کلیک کنید.

در صفحه‌ی نوار باز شده گزینه Directories  را انتخاب کنید تا به صفحه‌ی Object Storage انتقال داده شوید.

در این صفحه میتوانید فایل‌های مورد نظر خود( مانند فایل apk اپلیکیشن) را، با استفاده از دکمه Upload در سمت راست بالای صفحه آپلود کنید یا از طریق دکمه Create ابتدا Directory مورد نظر خود را برای آپلود کردن فایل های مربوط ایجاد، و سپس فایل های مورد نظر خود را در آن آپلود کنید.

پس از فشردن دکمه Create در صفحه‌ی باز شده، نام Directory مورد نظر خود را وارد کنید، و انتخاب کنید که این مسیر به صورت خصوصی یا عمومی باشد.

پس از  ساخته شدن و ورود به Directory می‌توانید مانند مرحله‌ی گذشته یک Directory  جدید درون آن ایجاد و یا فایل های خود را در همان مسیر اپلود کنید.

با کلیک بر روی دکمه Upload در صفحه‌ی باز شده، می‌توانید فایل خود را بکشید و درون کادر مشخص شده رها کنید، و یا با کلیک بر روی فضای مشخص شده فایل خود را از صفحه‌ی باز شده پیدا، و آپلود کنید.

سپس می‌توانید فایل های در حال آپلود خود را در قسمت پایین فضای آپلود مشاهده نمایید، و پس از انتخاب عمومی یا خصوصی بودن فایل های در حال آپلود، با کلیک بر روی دکمه Upload فایل های خود را به  Object Storage انتقال دهید.

همچنین می‌توانید با کلیک بر روی فایل های آپلود شده، اطلاعات آنها و لینک دانلود را مشاهده نمایید، و در صورتی که دیگر نیازی به وجود فایل ها بر روی Storage ندارید آنها را حذف کنید.

مدل هزینه‌ای Object Storage شرکت پیشرو چیست؟

یکی از ویژگی‌های مهمObject Storage  شرکت پیشرو، سیستم پرداختی Pay as You Use آن است.


Pay as You Use به این معنی است که تنها به میزانی که از خدمات Object Storage  استفاده کنید، پرداخت انجام خواهید داد.

همچنین محاسبه‌ی هزینه‌ی شما وابسته به سه فاکتور خواهد بود:

 1. Size داده‌ی شما.
 2. حجم داده‌ای که اپلود میکنید.
 3. میزان دانلود داده‌ی شما از روی Object Storage.

به طور مثال، اگر شما یک اپلیکیشن ۱ GBای بر روی Object Storage آپلود کنید، مقداری هزینه برای نگهداری داده‌ی شما،  به میزان ماهیانه ۲۵,۹۲۰  ریال، هزینه‌ی آپلود اپلیکیشن شما ۵۵۰  ریال و هزینه‌ی دانلود اپلیکیشن یا خواندن اطلاعات به میزان تعداد بار دانلود داده، ضربدر حجم داده، محاسبه خواهد شد.

به طور مثال اگر ۱۰۰ دانلود در ماه داشته باشید، ۳۵,۰۰۰ ریال برای آن پرداخت خواهید کرد، در مجموع هزینه ی شما برای ۱GB  داده و ۱۰۰ بار دانلود ۶۱,۱۴۷ ریال در یک ماه خواهد بود.

پاسخ دادن:

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.