چگونه کلیدهای SSH را با استفاده از PuTTY در Windows ایجاد کنیمزمان مطالعه این مطلب 1 دقیقه

PuTTY ترمینالی اوپن سورس است که برای دسترسی به سرور مجازی­ از آن استفاده می­کنیم. اگر می­خواهید روش­های دسترسی به سرور مجازی را بدانید مطلب چگونه به سرورهای مجازی متصل شویم  را مطالعه کنید. PuTTY کامپوننت‌های متعددی دارد. اما دو کامپوننتی که ما با آنها سروکار داریم، یکی PuTTY  است و دیگری PuTTYGen. از PuTTY برای دسترسی به سرور مجازی استفاده می­کنیم و از PuttyGen برای ساختن کلیدهای SSH. اگر می­خواهید با کلیدهای SSH بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می­کنیم مقاله  چگونه SSH KEY ایجاد کنیم را بخوانید. در همان مقاله توضیح داده­ایم که چگونه در لینوکس کلید SSH بسازید. مراحل ساخت کلیدهای  SSH به وسیله PuTTY به ترتیب زیر است:

۱- Putty را دانلود و نصب کنید.

به وبسایت PuTTY بروید و در قسمت Package files  در بالای صفحه فایل msi.  را دانلود و آن را در سیستم خود نصب نمایید.

در ادامه پس از نصب برنامه‌ها, قادر خواهید بود برنامه ی PuTTYgen  را از طریق منوی شروع و یا کلید Windows و تایپ کلمه puttygen اجرا نمایید.

برنامه ایجاد کلید مشابه تصویر زیر می باشد:


تصویر Putty key generator

۲ – کلید عمومی (Public Key) بسازید.

شما می­توانید درصورت تمایل پارامترهای مورد نظر را به دلخواه تغییر دهید. تنظیمات پیش­فرض در اغلب موارد بهینه در نظرگرفته شده است.

پس از اعمال تغییرات روی گزینه Generate کلیک نمایید.

ممکن است از شما خواسته شود که با حرکت دادن ماوس بر روی منطقه خالی، کلید تصادفی را ایجاد کنید. که این تصادفی بودن تحت عنوان انتروپی شناخته می‌شود.

تصویر random key loading

اکنون , کلید عمومی برای شما قابل مشاهده خواهد بود. و اکنون می‌توانید آن را در سرورها و یا حساب کاربری پیشرو خود ک‍پی کنید.

۳ – کلید خصوصی (Private Key) بسازید.

حالا بر روی گزینه Save private key  کلیک کرده و یک فضای ایمن را جهت نگهداری آن انتخاب کنید. لازم به ذکر است می‌توانید نام کلید خود را به دلخواه تغییر دهید. همچنین افزونه ppk.  به صورت خودکار اضافه خواهد شد.

اکنون می­توانید با استفاده از کلید خصوصی ساخته شده، در برنامه PuTTY به سرورهای مجازی خود متصل شوید.

اگر کلید عمومی خود را در پنل پیشرو هنگام ساخت ماشین مجازی ساخته‌اید :

شما دیگر نیازی به ساختن کلید عمومی با برنامه PuTTY یعنی مرحله دوم ندارید. تنها کلید عمومی دانلود شده را که پسوند آن .pem است را در PuTTYGen  Load کنید و بعد از آن روی Save Private Key کلیک کنید. به این ترتیب کلید خصوصی شما با پسوند .ppk ذخیره خواهد شد. به خاطر داشته باشید که برنامه PuTTY پسوند .pem را نمی­شناسد.

۴ – کار با کلید عمومی با فرمت PuTTY

شما اکنون کلید ورود به سرور مجازی خود را در اختیار دارید. اما همچنین می توانید بر روی ذخیره کلید عمومی کلیک نمایید.  این موضوع را در نظر داشته باشید که فرمت PuTTYGenهنگام ذخیره کلید عمومی، با فایل‌های authorized_keysکه برای تأیید هویت کلید SSHدر OpenSSHسرورهای لینوکس استفاده می شود، ناسازگار است.

پس از ذخیره کلید خصوصی درصورت تمایل به مشاهده کلید عمومی در فرمت صحیح آن:

  • بر روی گزینه Load کلیک نمایید.
  • کلید خصوصی را مسیریابی کرده و آن را باز کنید.

پس از این مراحل کلید عمومی مجدداً نمایش داده خواهد شد.

پاسخ دادن:

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.