تفاوت هاست و ابر چیست؟زمان مطالعه این مطلب 6 دقیقه

هاست محیطی مجازی است که روی سرورهای فیزیکی استقرار می‌یابد؛ این سرورها همیشه روشن و به اینترنت متصل هستند و خدمات مختلفی بسته به نوع نیاز می‌توان از آنها دریافت کرد. این سرور‌های مجازی مشخصات سخت افزاری خاصی دارند که می‌توان با استفاده از ماشین‌های مجازی آنها را به چندین قسمت تقسیم و از آنها به‌عنوان منابع پردازشی استفاده کرد. معمولاً از هاست برای میزبانی از سایت‌ استفاده می‌شود این نوع هاست‌ها بر پایه‌ی دو نوع سیستم عامل ویندو و لینوکس بارگذاری می‌شوند، که این هاست‌ها بنا به نوع سیستم عامل سرور و زبان برنامه‌نویسی سایت به دو دسته تقسیم می‌شوند.

  1. هاست لینوکسی
  2. هاست ویندوزی

۱- هاست لینوکسی

هاست لینوکسی روی سرور‌هایی با سیستم عامل لینوکس بارگذاری می‌شود و سایت‌هایی با زبان برنامه نویسی PhP را پشتیبانی می‌کند.

۲-   هاست ویندوزی

هاست ویندوزی روی سرور‌هایی با سیستم عامل ویندوز بارگذاری می‌شود و از سایت‌هایی با زبان برنامه نویسی ASP پشتیبانی می‌کند.

اما هاست انواع مختلفی دارد که به اختصار به توضیح چند مورد از آن می‌پردازیم:

  1. هاست اشتراکی
  2. هاست اختصاصی
  3. هاست مجازی اختصاصی (VPS)
  4. هاست ابری

۱- هاست اشتراکی

در این نوع از هاست معمولاً یک سرور بین تعداد زیادی سایت تقسیم می‌شود که در این حالت سایت‌هایی که لود (ترافیک، میزان داده،‌میزان پردازش) بیشتری دارند بار زیادی روی سرور قرار می‌دهند و این باعث می‌شود، سایر سرور‌ها با سرعت کمتری به کار خود ادامه دهند.

مزیت این نوع هاست هزینه‌ی پایین‌تر نسبت به هاست‌های مجازی و اختصاصی است اما معمولاً از نظر امنیت توجه خاصی به آنها نمی‌شود و با مشکلات امنیتی مواجه خواهند بود.

این نوع هاست می‌تواند به صورت مدیریت شده یا مدیریت نشده ارائه شود.

۲- هاست اختصاصی

این نوع هاست هیچ یک از معایب کار با هاست اشتراکی مانند کاهش سرعت را ندارد اما کار با این نوع هاست چالش‌های مخصوص خود را دارد.

در این نوع مدل میزبانی یک سرور به صورت کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد، در نتیجه شما می‌توانید سرور را با سیستم عامل و منابع محاسباتی مورد نظر خود ایجاد کنید و هیچگاه نگرانی‌ای از بابت کاهش سرعت نخواهید داشت.

از طرفی، راه‌انداری این‌گونه سرورها چالش‌های خاص خود را دارد. شما برای کار با این‌گونه هاست‌ها  باید دانش بیشتری نسبت به سرور داشته باشید. با این حال معمولاً شرکت‌ها سرورهای اختصاصی خود را با یک نرم‌افزار مدیریتی ارائه می‌کنند تا کار با این سرورها ساده تر شود، در غیر اینصورت باید سیستم عامل و برنامه‌های مورد نیاز برای راه اندازی سرور را نصب کنید.

از مشکلاتی که این‌گونه سرور‌ها دارند مقیاس‌پذیری سخت آنهاست. به طور مثال اگر در هاست‌های ابری، یک فعالیت نیاز به منابع پردازشی بیشتری داشته باشد، این افزایش می‌تواند در لحظه انجام شود اما در هاست‌های اختصاصی به خصوص اگر کنترل سرور به صورت دستی در اختیار خود شما باشد نیاز است این افزایش را به صورت دستی انجام دهید.

استفاده از این نوع هاست تنها در شرایطی پیشنهاد می‌شود که نیاز به دسترسی بالایی به سرور خود داشته باشید و یا فعالیت تخصصی در حوزه سخت افزاری داشته باشید.

۳- هاست مجازی  اختصاصی (VPS)

مدل میزبانی VPS یک مدل بین مدل اختصاصی و اشتراکی است و برای کسب و کار‌هایی مناسب‌تر است که نیاز به سرورهایی با کنترل بیشتر دارند ولی لزوماً سرور اختصاصی نمی‌خواهند.

در میزبانی VPS هر ماشین مجازی، فضای مخصوص به خود را در یک سرور فیزیکی اشغال می‌کند. این نوع میزبانی می‌تواند منابع محاسباتی و فضای حافظه‌ی بیشتری را در اختیار شما قرار دهد و همچنین می‌تواند مقیاس پذیر(Scalable) باشد که یک مزیت دیگر نسبت به هاست اشتراکی محسوب می‌شود.

این نوع هاست نیز می‌تواند به صورت مدیریت شده یا مدیریت نشده در اختیار شما قرار گیرد.

۴- هاست ابری

امروزه هاست ابری کلمه کلیدی صنعت فناوری است. هاست ابری به معنای آن است که تعدادی دستگاه از یک منبع محاسباتی استفاده کنند. کلود نیز یک نوع هاست است که با ارائه‌ی منابع محاسباتی از طریق شبکه، شرکت‌ها می‌توانند از این منابع به عنوان ابزار استفاده کنند.

این نوع میزبانی به شما اجازه می‌دهد تا هر مقدار منابع محاسباتی را که نیاز دارید، بدون نیاز به پرداخت هزینه بابت نگهداری زیر ساخت خود، به کار گیرید. برای آشنایی با کاربردهای سرور ابری این مطلب را بخوانید.

همچنین در این نوع میزبانی منابع مورد استفاده از بین چند سرور تامین می‌شوند تا در صورت ایجاد نقص در یک سرور، مشکلی برای ماشین‌های مجازی و داده‌‌های کاربران ایجاد نشود.

در این نوع میزبانی شما می‌توانید منابع مورد استفاده خود را در هر زمانی افزایش یا کاهش دهید. به این ترتیب می‌توانید با بزرگ شدن کسب و کار خود و نیاز به منابع محاسباتی بیشتر آنها را افزایش دهید و در هر زمان که دیگر نیاز به منابع بیشتر نداشتید آنها را کاهش دهید و تنها به میزان استفاده از منابع خود در همان زمان پرداخت داشته باشید. به این ترتیب نیازی به ایجاد سرور‌های فیزیکی که نگهداری و تغییر منابع آنها هزینه‌های زیادی دربردارد،‌ نخواهید داشت.

مزیت های استفاده از هاست مجازی اختصاصی نسبت به هاست اشتراکی

سرور مجازی، علاوه بر خدماتی با بازدهی بسیار بالاتر از هاست، از قبیل ارائه منابع محاسباتی بسیار قدرتمندتر و منابع مقیاس‌پذیر، محدودیت‌هایی را که روی هاست‌ها به دلایل امنیتی ایجاد می‌شوند، ندارد. این محدودیت‌ها می‌توانند در فعالیت شما اختلال ایجاد کنند و سرور مجازی با حذف این محدودیت‌ها، دست شما را برای انجام فعالیت‌های گوناگون باز می‌گذارد، و شما می‌توانید بنا به نوع استفاده از سرور خود، محدودیت‌های مورد نظرتان را با استفاده از دیوار امنیتی مخصوص خود ایجاد کنید.

از مزایای دیگر استفاده از این نوع هاست، استفاده‌ی اختصاصی از منابع رزرو شده است. در اینصورت تا هر مقداری که کاربران دیگر افزایش بار داشته باشند، مشکلی در سرعت و استفاده سایر کاربران از منابع خود پیش نخواهد آمد.

همانطور که گفته شد هر کدام از هاست‌ها کارایی مخصوص خود را دارند و برای کسب و کارهای نوپا یکی از مهم ترین کارها، انتخاب درست نوع سرور بسته به نوع فعالیت خود است.

2 دیدگاه On تفاوت هاست و ابر چیست؟

پاسخ دادن:

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.