Pishro affiliate marketing

افیلیت مارکتینگزمان مطالعه این مطلب 7 دقیقه

Affiliate Marketing یا بازاریابی مبتنی بر همکاری، نوعی تکنیک بازاریابی آنلاین است که در آن کسب‌و­کار، از طریق تبلیغ، خدمات یا محصولات خود را ارتقا می­دهد. در این روش، ” مشتری همکار”  به دیگران پیشنهاد می­‌دهد که محصولات و خدمات کسب‌­و­کار را خریداری کنند. به بیانی دیگر، مشتری همکار کسب‌وکار را به دوستان و همکاران خود معرفی می‌کند و در صورت کامل شدن فرآیند خرید، مشتری همکار به ازای هر خرید انجام‌شده، کمسیون مشخصی را دریافت می‌کند. در بازاریابی مبتنی بر همکاری، شناسایی ویژگی­‌های مهم در یک رابطه­‌ی بلندمدت موفق اهمیت دارد. کلید موفقیت در بازاریابی مبتنی بر همکاری، ساختن یک ارتباط برد-برد بین کسب‌و‌کار و “مشتری همکار” است. شرکت رایانش ابری پیشرو نیز با استفاده از روش بازاریابی مبتنی بر همکاری، کاربران خود را به عنوان” مشتریان همکار” می‌­داند. در فرآیند بازاریابی مبتنی بر همکاری در شرکت رایانش ابری پیشرو، کاربر پیشرو خدمات این شرکت را به دوستان و همکاران خود معرفی می­‌کند. در مرحله­‌ی بعدی، در صورتی که هر یک از دوستان و همکارانش از خدمات پیشرو خرید کنند، ۵ درصد از فاکتور خریدشان به عنوان اعتبار خرید به کاربر “مشتری همکار”  تعلق می­گیرد؛ و هر یک از دوستان و همکاران نیز  ده هزار تومان اعتبار خرید دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است که اعتبار ۵ درصدی تخفیف به مدت یک سال، و اعتبار ده هزار تومان به مدت یک هفته اعتبار خواهد داشت.

مروری بر بازاریابی مبتنی بر همکاری یا Affiliate marketing

بسیاری از بازاریاب‌­ها و کسانی که درگیر تجارت الکترونیک هستند، اطلاعات کمی در مورد بازاریابی مبتنی بر همکاری دارند. در ادامه، بازاریابی مبتنی بر همکاری و چگونگی فرآیند آن را بررسی می­کنیم.

برای درک ساده­‌تر این موضوع، پیچیدگی‌­های تکنولوژی و اینترنت را حذف می‌­کنیم و مفهوم بازاریابی مبتنی بر همکاری را بررسی می‌­کنیم. تصور کنید شما یک بازاریاب کاتالوگ هستید و تعداد زیادی محصولات و خدمات دارید. مشتریان سفارش­های خود را از طریق تلفن یا ایمیل انجام می­‌دهند. شما با ارسال کاتولوگ­‌های چاپ­‌شده با تصاویر، توضیحات و قیمت محصولات و خدمات متفاوت، در مشتریان علاقه ایجاد می­‌کنید. در این شرایط، شما برای به دست آوردن فروش و سود ناخالص، با هزینه­‌هایی نظیر طراحی، عکاسی، نوشتن، پرینت و ارسال کاتالوگ رو­به‌­رو می­شوید. فرض کنیم یک شریک بازاریابی بالقوه که نام او را “مشتری همکار” می­گذاریم، وارد کسب­‌و­کار شما می­‌شود و به شما در شکل­‌گیری تدریجی کسب‌­و­کارتان کمک می­‌کند. مشتری همکار ، مشتریان را تشویق می­‌کند که به طور مستقیم با شما ارتباط برقرار کنند و خدمات را سفارش دهند. در واقع، او ریسک کلی مربوط به بازاریابی و فروش محصولات و خدمات شما را کاهش می­دهد. در این روش، درآمد مشتری همکار به موفقیت تلاش­‌های بازاریابی وابسته است. به بیانی دیگر، اگر تلاش­‌های بازاریابی موفقیت‌­آمیز باشند، مشتری همکار هم درآمد خواهد داشت. به طور کلی، محدودیتی برای مقدار درآمد مشتری همکار وجود ندارد.

در ادامه، بازاریابی مبتنی بر همکاری را با آگهی‌­های سنتی مقایسه می­کنیم. فرض کنیم فروش خدمات شما از طریق پاسخ­‌های مستقیم در مجله انجام بگیرد. بنابراین، شما باید برای رسانه و آگهی نیز هزینه پرداخت کنید. اگر این تبلیغات موثر واقع شود، سود به دست می­ اورید؛ و اگر اثر بخش نباشد، فقط هزینه کرده‌­اید. در سناریوهای سنتی، ریسک با شماست؛ در حالی که، در سناریو بازاریابی همکار در فروش ریسک با مبتنی بر همکاری خواهد بود. این استراتژی بازاریابی شبیه به یک نیروی فروش بزرگ و مستقل عمل می­کند؛ به این مفهوم که تعداد زیادی از همکارهای فروش توسعه می­‌یابند  و فروش و تبلیغات را انجام می‌­دهند. به بیانی دیگر، مشتری همکار شریک شما خواهد بود و کاربران را برای دیدن سایت و خرید محصولات و خدمات برمی‌­انگیزاند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، همکار فروش کمسیون خود را دریافت می­کند.

شرکت رایانش ابری پیشرو به عنوان یک شرکت دانش بنیان، هر یک از کاربران خود را به عنوان یک مشتری همکار می­‌داند. به این مفهوم که اگر کاربران، رایانش ابری پیشرو را به دوستان خود معرفی کنند، و در نهایت این فرآیند به خرید منجر شود، در یک بازی برد-برد شرکت کرده­‌اند. در فرایند بازاریابی مبتنی بر همکاری در شرکت پیشرو، کاربری که از شرکت رایانش ابری پیشرو خرید کرده‌­است، می­‌تواند مشتری همکار باشد و خدمات رایانش ابری پیشرو را به دوستان و همکاران خود معرفی کند. در صورتی که هر یک از آن دوستان و همکاران خریدی انجام دهند، ده هزار تومان با مدت اعتبار یک هفته، دریافت خواهند کرد و به مشتری همکار ۵ درصد به مدت یک سال، از هر فاکتور خرید هر مشتری معرفی­‌شده، تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال شکل زیر را در نظر بگیرید، کره‌ی طلایی مشتری همکار اولیه است و هریک از کره‌های کوچک دیگر همکاران مشتری و دوستانش هستند. همچنین هریک از دوستان و همکاران مشتری معرفی شده توسط همکار مشتری اولیه نیز می‌توانند شرکت پیشرو را به دوستان خود معرفی کنند . در صورت انجام خرید، هر دو طرف در سود بیشتری سهیم شوند.

خلاصه بازاریابی مبتنی بر همکاری

بازاریابی مبتنی بر همکاری (Affiliate marketing)،  یک روش موفقیت آمیز، به دلیل رشد مخاطبان و ایجاد ارتباط خوب با مشتریان است. همچنین این نوع بازاریابی می تواند اعتماد مشتریان خود را بدست آورد و  باعث ایجاد آگاهی برند شود. به علاوه، یک نکته‌­ی کلیدی برای مشارکت موفقیت‌­آمیز در یک ارتباط بازاریابی، ایجاد درآمد برای هر یک از شرکا است. بازاریابی مشتری همکار یک موقعیت بالقوه­‌ی برد-برد برای هر یک از شرکا است. تبلیغ­‌کنندگان سود خالص حاصل از این استراتژی را مشاهده می‌­کنند. همکار فروش این فرصت را ایجاد می­‌کند که سودآوری با سرمایه‌­گذاری کمتری رخ دهد.

1 دیدگاه On افیلیت مارکتینگ

پاسخ دادن:

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.